Testy szczelności budynku Blower Door
Wyznaczenie poziomu nieszczelności powietrznej budynków to jeden z niezbędnych kroków do wyznaczenia możliwości dalszego zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło zimą i chłodzenie latem. Jest to krok niezbędny do umożliwienia skutecznego obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia w budynkach, a co za tym idzie skontrolowania jakości prac wykonanych przez firmy budowlane i instalacyjne.
Zaleca się przeprowadzenie badania na etapie "wykańczania". Wyłapane nieszczelności na wstępnym etapie są tańsze w naprawie niż przy oddawanym do użytkowania budynku. Sam test szczelności i certyfikat szczelności można wystawić dla oddawanego budynku, w którym nieszczelności zostały naprawione na etapie budowy.
Aby mieć pewność, że nasz dom jest właściwie chroniony przed utratą ciepła, należy precyzyjnie zlokalizować wszelkie szpary i miejsca ubytków w zewnętrznej strukturze budynku. W tym celu stosuje się nowoczesny pomiar szczelności Blower Door.
W wielu krajach Europejskich, i krajów Skandynawskich, dostrzeżono opłacalność przeprowadzenia takiego testu do możliwości lokalizacji i usunięcia nieszczelności, wprowadzając test „Blower Door” jako obowiązkowy dla uzyskania dokumentu odbioru budynku.
Opłacalność
czyli ile energii zaoszczędzimy budując szczelny dom, czyli zmniejszamy współczynnik „n50” np z 3 do 0,5. Jak oszacować opłacalność przeprowadzania dodatkowych badań szczelności budynku?
Przykład
Mając dom w drugiej strefie klimatycznej tj. zewnętrzna temp. obliczeniowa -18°C np. w Poznaniu. Dom o wymiarach wewnętrznych 10m x10m i wys. 3m, kubatura 300m3 współczynnik „ n50 = X ” wskazuje nam ile razy w ciągu godziny powietrze z całej kubatury budynku zostanie wymienione na wskutek oddziaływania warunków zewnętrznych np. wiatru /tzw. powietrze infiltracyjne/ przenikające przez różne nieszczelności skorupy budynku.Poniżej wyliczenia ilości energii potrzebnej do podgrzania powietrza infiltracyjnego w zależności od współczynnika „ n50” dla domu z przykładu powyżej


Próbę szczelności budynku „Blower Door Test ” przeprowadza się po to, aby sprawdzić jakość wykonania budynku. Czy budynek oddany do użycia będzie nam służył przez lata, czy pojawiające się usterki w wyniku błędów wykonawczych będą nas kosztowały większymi wydatkami na ogrzewanie, a w najgorszym wypadku mogą się zakończyć poważnym remontem, zależy to tylko i wyłącznie od naszej świadomości.
Kwestią nie powinny być pieniądze wydane na badanie kontrolne. Podstawowym kryterium decyzji o wykonaniu próby szczelności powinna być świadomość potencjalnego inwestora który dba o swoje pieniądze, te które zaoszczędzimy wykrywając potencjalne błędy wykonawcze.
Większość inwestorów ma tylko nadzieję iż roboty budowlane i wykończeniowe są wykonane zgodnie z wysokimi standardami o jakich nas zapewniają wykonawcy, jak jest później możemy się niejednokrotnie sami przekonać.
W obecnej dobie mamy takie metody jak analiza termowizyjna i próba szczelności – dwa świetne uzupełniające się narzędzia sprawdzające, jak została wykonana praca ekip budowlanych . Badanie szczelności ma tą zaletę nad termowizją i pomiarem rzeczywistego współczynnika przenikania ciepłą, że można je wykonywać przez cały rok. Każde badanie można przeprowadzać osobno, wskazane jest jednakże wykonywanie kompleksowych badań dających najwięcej informacji o badanym budynku.
Podstawowy warunek odbioru robót
"Jeżeli podstawowym warunkiem odbioru robót budowlanych byłby test szczelności oraz badanie kamerą termowizyjną, to sami wykonawcy dbaliby o to co robią."
Zamiast wykorzystywać doświadczenie innych wykonawcy marginalizują potrzebę wykonania próby szczelności budynku, stwierdzając że bez próby „też da się żyć”. Wyznaczenie parametru „ n50” nie robi się dla ciekawości, tylko dla potwierdzenia jakości wykonania prac budowlanych, jest to jak badanie techniczne samochodu.
Skoro po pomiarze wskaźnik „n50” nie jest na wymaganym poziomie (zgodnie z WT2008) to kto odpowiada za taki stan rzeczy, inwestor czy wykonawca? To podczas badania szczelności wykonanym na odpowiednim etapie budowy, daje nam możliwość eliminacji nieszczelności w obudowie budynku bez zbędnych dodatkowych kosztów.
Jeżeli inwestorzy zaczną wymagać wykonania próby szczelności /przepisy już obowiązują,/ daje w rozmowie z wykonawcą jednoznaczny wskaźnik co do jakości wykonanych robót, i nie potrzebne będą korowody nawet z sądowymi włącznie i udowadnianie co do jakości wykonanych prac.
Wskaźnik odbiega od zapisanego w umowie
Jak sądzicie państwo, czy wykonawca wiedząc o zapisanym w umowie wskaźniku jakości prac i powiązaniu go z zapłatą za swoją pracę /a w efekcie będzie musiał poprawiać swoje błędy wykonawcze, których nie widać na pierwszy rzut oka/ przyłoży się do porządnego jej wykonania czy nie?
Czy warto rezygnować z możliwości kontroli wykonania prac za koszt badania będący na poziomie 0,1% wartości inwestycji i późniejszym niepotrzebnym płaceniu wyższych kwot za ogrzewanie?
Czy nie należy wkalkulować takiego kosztu na etapie planowania budowy, wiedząc jakie korzyści są z takiego pomiaru?
Czy warto wnieść do umowy zapis „ jeżeli próba szczelności wypadnie negatywnie to za każdą następną płaci wykonawca, do momentu otrzymania wyniku zapisanego w umowie ”
qW Polsce, w której testy szczelności budynków dopiero zyskują na popularności, pomiarów dokonuje się dokładnie w ten sam sposób, jak w pozostałych krajach Europy. Aktualnie obowiązująca norma w tym zakresie, oznaczona jako PN-EN 13829, jest wiernym tłumaczeniem europejskiej normy EN 13829. Norma opisuje aparaturę, która może być użyta do pomiaru, całą procedurę pomiarową oraz zakres danych zawartych w raporcie.